Donald Trump: Hiszek benne, hogy Grönland a miénk lesz
Az amerikai elnök úgy véli, az Egyesült Államok hamarosan átveheti az autonóm dán terület feletti ellenőrzést.
Az állami televízió keddi közlése szerint az iráni katonák előbb rakétát lőttek ki helikopterről a hajóra, majd kommandós egységeket engedtek le a fedélzetére a Nagy Próféta 14 fedőnevű manőver keretében.
Az iráni Forradalmi Gárda hadgyakorlatot tartott egy amerikai repülőgéphordozó utánzatával a Hormuzi-szorosban az Egyesült Államok és Irán közötti megnövekedett feszültségek közepette.
Az állami televízió keddi közlése szerint az iráni katonák előbb rakétát lőttek ki helikopterről a hajóra, majd kommandós egységeket engedtek le a fedélzetére a Nagy Próféta 14 fedőnevű manőver keretében. Más felvételeken a repülőgéphordozó-utánzat körül köröző iráni rohamcsónakokat lehetett látni. Az iráni csapatok légvédelmi gyakorlatot is tartottak egy drónra tüzelve Bandar-Abbász tengerparti város térségében. Egyebek között vállról indítható és járművekre szerelt rakétaindítókat is bevetettek, illetve rohamcsónakokról is kilőttek rakétákat. Búváregységek lyukat robbantottak a hajótesten a vízvonal felett. „A gárda nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákat fog bevetni, amelyek képesek a nagy hatósugarú agresszor vízfelszíni célpontjainak eltalálására” – jelentette ki Abbász Nilforusan, a gárda műveleti parancsnok-helyettese a sepahnews.com hírportál szerint.
A coloradói Maxar Technologies vállalat egy műholdas felvételt kiértékelve közölte, hogy az amerikai Nimitz osztályú repülőgéphordozó utánzata a hajóorrban, illetve a fedélzetén lévő több „harci repülőgépben” szenvedett károkat. Az igazi Nimitz – a hajóosztály névadója a múlt hétvégén érkezett a közel-keleti vizekre az Indiai-óceánról, hogy leváltsa az Arab-tenger térségében eddig szolgálatot teljesítő Dwight D. Eisenhower repülőgéphordozót.
A negyven éve egymással ellenséges Washington és Teherán között ismét fokozódott a feszültség azóta, hogy Donald Trump amerikai elnök 2018 májusában felmondta az Iránnal kötött többhatalmi atomalkut. Tovább romlott a viszonyuk január elején, miután egy amerikai légicsapás végzett Kászem Szulejmáni tábornokkal, a gárda befolyásos külföldi műveleti főnökével, néhány napra rá pedig Irán rakétacsapásokat mért az amerikaiak iraki támaszpontjaira. A kétoldalú viszály veszélyt jelent a hajózás biztonságára a Perzsa-öbölben és az öböl egyetlen vízi kijáratánál, a Hormuzi-szorosban, ahol a világ olajszállítmányainak ötöde halad át. Tavaly emellett több tengeri incidens is történt a fontos hajózási útvonalon.
(MTI)